Lužické hory jsou geomorfologickým celkem, který na našem území zaujímá prostor mezi Varnsdorfem, Českou Kamenicí, Novým Borem, Hrádkem nad Nisou a hranicí s Německem. Dalo by se říci, že se jedná o zapomenutou oblast, kam se nehrne skoro nikdo z turistů. Pohoří není optimální pro lyžování, i když se tu nachází několik lyžařských areálů, nejsou to přece jen Krkonoše s vyšší nadmořskou výškou. Napadne-li dostatek přírodního sněhu, jsou tu ovšem k dispozici zajímavé tratě pro běžkaře.
Lužické hory ožívají zejména na jaře, koncem dubna začínají kvést první rostliny a stromy se začínají zelenat, a to bývá prvním podnětem k výletům do přírody. Od jara do podzimu vás tu přírodní bohatství okouzlí svou rozmanitostí, a kdo tento kraj dobře zná, potvrdí vám, že patří k nejkrásnějším v celé Evropě, a možná i na světě. Česká republika má obecně velké štěstí na svou polohu, je obklopena z větší části horskými celky a ty právě vytváří překrásné prostředí pro život, mnohem zajímavější a pestřejší, než ve městech.
Lužické hory ukrývají mnoho zajímavostí, které jinde nespatříte
Kdo z vás se do těchto končin chystá vypravit, neměl by si nechat ujít příležitost k výstupu na horu Luž – nejvyšší bod Lužických hor. Je to dominantní kopec s velkým převýšením vůči okolnímu terénu a z vrcholu je také úchvatný výhled do okolí, zejména na německý Waltersdorf, český Varnsdorf a samozřejmě na panorama tohoto horského celku.
Ledová jeskyně – i v létě je uvnitř jeskyně takový chlad, že se tu udrží ledová vrstva po celý rok. Je to jediná ledová jeskyně na našem území.
Tisíc let starý tis – u obce Krompach byste si mohli prohlédnout výjimečný přírodní úkaz, je to údajně nejstarší strom, který se nachází na našem území. Obvod kmene dosahuje délky přes čtyři metry. Podle novějších měření je však tis mnohem mladší, jeho stáří se dnes odhaduje na „pouhá“ čtyři století. Každopádně lze říci, že strom přežil obě světové války, a možná přežije i vás.