Stres a deprese obchází západní civilizaci, důležité ovšem je se jim aktivně postavit a nedat jim žádnou šanci, aby nás zruinovaly. Kromě eliminace příčin stresu si můžeme vypomáhat dalšími prostředky, některé z nich jsou docela prosté a známé již spoustu let.
Jak předcházet stresu a čelit depresím
Vyzkoušejte houpačku – závěsná houpačka pro děti Chytrá liška se může stát skvělým pomocníkem při prevenci před chronickým stresem a rozvojem depresí a úzkostí. Bylo potvrzeno, že právě houpání skvěle podporuje uvolnění organismu a navozuje hlubokou relaxaci těla i mysli. Bude se vám lépe přemýšlet, brát život s nadhledem a celkově lépe fungovat v bdělém stavu. A máte-li vy či vaše děti potíže s usínáním, zkuste kromě procházky v přírodě před spaním i mírné pohoupání.
Houpání je obecně činnost velmi prospěšná i krevnímu oběhu, lymfatickému systému a svalové tkáni, pokud si vaše děti houpačky zamilují, neodhánějte je od nich a naopak se snažte jim tento prospěšný pohyb dopřát, což bude jistě větším přínosem, nežli příliš dlouhé sezení u počítače nebo hodiny trávené na sociálních sítích virtuálního světa.
Kromě závěsné houpačky určené dětem můžete mít na zahradě i houpačku pro dospělé, tyto výrobky se běžně dají zakoupit jako součást zahradního nábytku, nebo si ji můžete vyrobit sami, třeba z vyřazených přepravních palet. Pohupování vám také pomůže efektivněji zklidnit rozbouřené emoce a mít je pod kontrolou, tím pochopitelně snížíte hladinu stresových hormonů v krvi (např. adrenalinu a kortizolu) a dopracujete se k větší hormonální rovnováze.
Proti stresu, pro zdravé hubnutí a větší pohodu vám podobně, jako houpačky, poslouží i trampolíny. Můžete skákání a houpání navzájem střídat a kombinaci houpaček a trampolín vám jistě doporučí každý zkušený pediatr. Proti depresím a úzkostem zabírá i jízda na kole v přírodě, nejlépe v blízkosti vodní hladiny, třeba podél řeky, po hrázi rybníka či poblíž přehrady a jezera.