Jen malé procento párů žije opravdu v dokonalém vztahu. Často propadáme dojmu, že naše manželství už nemůže nic zachránit a že je vše ztraceno. Vyzkoušeli jste však s partnerem opravdu všechno. Mají-li totiž oba partneři snahu a zájem vztah zachránit, pak by jim například zkušený manželský poradce, mohl pomoci, s jejich vztahem ještě něco udělat. A pokud ani tento pokus nedopadne, možná Vám jeho návštěva pomůže k lepším porozvodovým vztahům.
Rozvod? Boj o děti a majetek!
Většinou je mnohem snazší manželství uzavřít, než jej právně zrušit. Zejména jsou-li na světě společné nezletilé děti a nějaký ten majetek. Někteří lidé dosud chápou rozvod jako bitvu o vše, co dosud bylo společné. Zkuste být velkorysá, ale ne hloupá. Nesoupeřivý rozvod Vám může ušetřit spoustu času, nervů a ve výsledku i peněz. Dokážete-li se s partnerem rozumně bavit o porozvodovém uspořádání, udělejte to. Je lepší dohodnete-li se na potřebném s ex-partnerem osobně, než před rozvodového právníka.
Proč je lepší dohoda?
Jednou Vás sice rozvedou v každém případě, ale bez dohody manželů je to mnohem komplikovanější. Soupeřivé rozvody bývají mnohem delší, dražší a Vaše jakékoliv další vztahy mohou definitivně pohřbít. Zkuste se proto se s mužem dohodnout na věcných okolnostech.
Jak je to se společným majetkem?
Do společného jmění manželů spadá vše, co jste během manželství nabyli, tedy kromě darů, dědictví či osobních věcí. Samozřejmě můžete kdykoliv během svého vztahu uzavřít smlouvu o majetku, pak je v případě rozvodu dělení Vašeho majetku snazší. Pokud takovouto smlouvu nemáte, sepište si vše, co je součástí společného jmění a opět se pokuste dohodnout na jeho přerozdělení. Dojde-li k soudu, bude přihlíženo k faktu, kdo má v péči nezletilé děti. Tento rodič má pak větší šance nato, že mu zůstane dosavadní bydlení, bude muset však pravděpodobně svého partnera tzv. „vyplatit“.